
Sinatur har sat deres engangsartikler under lup
“ABENA er vores største nonfood-leverandør, og de har hjulpet os med at finde bedre måder at arbejde på – især når det gælder at reducere affald og bruge ressourcerne mere effektivt."
– Claus Nielsen, direktør for Sinatur Hotel & Konference
På naturens præmisser
Hos ABENA er vi glade for vores samarbejde med Sinatur Hotel & Konference – en dansk hotelkæde, der er kendt for deres engagement i ansvarlige løsninger. Med seks hoteller i naturskønne omgivelser udfordrer Sinatur både sig selv og deres samarbejdspartnere til at tænke og handle på naturens præmisser.
Som direktør Claus Nielsen siger: “Vi er altid åbne for partnerskaber og opfordrer vores samarbejdspartnere til at træffe langsigtede, ansvarlige valg sammen med os.”

Løsninger, der matcher strategien
En af de udfordringer, Sinatur stod overfor, var deres foodservice-område. Ifølge Claus Nielsen: “Det er her, vi har alle vores engangsartikler – alt det, vi smider ud i voldsomme mængder.”
Hos ABENA tog vi udfordringen til os og fandt løsninger, der kunne understøtte hotelkædens bæredygtige strategi. Som Claus Nielsen selv udtrykker det: “Jeg er rigtig glad for at se, at ABENA har taget imod udfordringen.”

Mere end en leverandør
Nøglen til det langvarige og succesfulde samarbejde mellem Sinatur og ABENA er en fælles drivkraft til hele tiden at forbedre måden, vi arbejder på. Samtidig stræber vi efter at være en betroet samarbejdspartner – ikke blot en leverandør.
Gennem åben dialog, indsigt i markedet og faglig sparring har vi i fællesskab fundet de rette produkter, der lever op til Sinaturs behov og ikke mindst deres ambition: foodservice-løsninger, der afspejler deres værdier og langsigtede fokus.
Leder du efter en nonfood-løsning, der passer til din virksomheds strategi?
“Det samarbejde, vi har i dag, er i høj grad bundet op af, at vi vil det samme. Og vi skal hele tiden holde hinanden aligned og ajour med, hvad der sker i markedet.”
– Claus Nielsen, direktør for Sinatur Hotel & Konference
Vil du vide mere?
Se hele interviewet med Claus Nielsen, direktør for Sinatur Hotel & Konference, og hør hans tanker om samarbejdet med ABENA.
Kontakt kundeservice
Har du spørgsmål, brug for vejledning eller noget helt tredje? Så kontakt os, enten via vores kontaktformular, e-mail eller telefonisk - vi sidder klar til at hjælpe!
Sådan bliver du kunde
Bliv oprettet som erhvervskunde og få adgang til vores webshop, ABENA Online. Udfyld vores kontaktformular og start din oprettelse i dag!